• Ostuga üle 100 € tasuta SmartPost
  • Soodsamad hinnad kui poes
  • Kiire ostuprotsess. Registreeruda ei ole vaja
  • Ostuga üle 100 € tasuta SmartPost
  • Soodsamad hinnad kui poes
  • Kiire ostuprotsess. Registreeruda ei ole vaja

BINOKLID

Binoklit soetades tuleb endale selgeks teha milleks ja kui tihti seda kasutatakse. Vastavalt sellele tuleb teha valik ja investeering. Näiteks pole suure suurendusega lainetaval merel suurt midagi peale hakata ning vaid kord-paar aastas teatrietenduse jälgimiseks ei ole tarvidust osta veekindla korpusega binoklit. Valikukriteeriumi kolm kõige olulisemat komponenti on binokli suurendusvõime, ilmastikukindlus ning hind.

Suurendusvõime ja esiläätse läbimõõt
Binoklitele on alati peale märgitud kahest numbrist koosnev kombinatsioon. Esimene näitab binokli suurendust ja teine objektiivi läbimõõtu. Näiteks 8x42 binokkel suurendab täpselt kaheksa korda ning binokli esiläätse diameeter on 42mm. Tundub, et mida suurem suurendus, seda parem binokkel. Tegelikkuses tuleb arvestada, et suurem suurendusvõime annab küll võimaluse vaadeldav objekt lähedale tuua kuid kehvades valgustingimustes läheb kindlasti vaja statiivi tuge – vastasel juhul näete ainult hägust pilti. Selleks, et valgusjõu kadu kompenseerida, peab suurendama objektiivi läbimõõtu ja see teeb binokli suuremaks ja raskemaks. Seetõttu on looduses matkajale ning linnu-, loomahuvilisele parim soovitus omada näiteks 10x36 või 8x42 vahemikus binoklit. Nendest näeb teravat pilti ka hämara ilmaga ning ei ole kartust, et lendav lind kipub binokli vaatealast (mida suurem suurendus, seda kitsam on binokli vaatenurk) pidevalt välja libisema. Universaalseks kasutamiseks on igati sobilikud zoomiga binoklid, asjatundjatele soovitaks ikkagi kindla vahemikuga eksemplari. Põhimõte on sama, mis objektiivide puhul – fikseeritud fookusega süsteemid on märksa kvaliteetsemad.
üle 12x suurendusega binoklit ostes on tark mõelda ka statiivi muretsemisele. Miks see on oluline? Binokkel, millelel on 10x suurendus võimendab iga tekkinud värinat kümnekordselt, samas kui 8x suurendusega binokkel teeb seda ainult 8 korda.

Vaateväli
kujutab endast optilise seadme läbi nähtavat horisontaalset tasapinda. Meetrimõõdustikus antakse see meetrites, mõõdetuna 1000 meetri pealt. Mida suurem number, seda suurem on vaateala.

Ilmastikukindlus
Paljud uuemad binoklid on veekindlad, mis on oluline näitaja, kui binoklit kasutatakse rohkem välitingimustes. Mõistagi on veekindel binokkel kallim kui nn. vetthülgav binokkel (enamasti võib binokleid niimoodi nimetada), kuid päris töövahendina vatti saav binokkel võiks meie oludes olla ikkagi veekindel (ja vajadusel ka põrutuskindel)
Kallimad binoklid on seest lämmastikuga täidetud (nitrogen filled), et vältida vedeliku läätsedele kondenseerumist. Ilmastikukindlust ei saa binokli puhul alahinnata.

Läätse lähedus silmale
Enamikel tänapäeva binoklitel saab läätse lähedust silmale reguleerida. See on oluline kui oled prillikandja. Prillid suurendavad okulaari ja silma sarvkesta vahele jäävat distantsi. Sellisel juhul tuleks valida binokkel, millel on väljatõmmatavad okulaaripikendused. Need saab prille kasutades sisse lükata kuid prillideta seadet kasutades välja tõmmata, säilitades ühesuguse okulaari kauguse silmast mõlemale kasutajatüübile. Vastasel juhul soovitatakse prillikandjatel endale valida binokkel, mille okulaari kaugus silmast on üle 16mm.

Rihm
Kui binokkel on mõeldud tegevusteks, kus seda peaks pikemalt kaelas kandma, siis tuleks tähelepanu pöörata ka rihmale. Sellisel juhul soovitaks laiemat binokli rihma (3-4 cm), et raskus jaotuks õlavöötmele ühtlasemalt.

Roof või porro
Roof prismad ehk üksteisega kattuvate prismade süsteem. Sellise prismasüsteemiga binoklid on muutumas üha populaarsemateks, seda tänu nende väiksemale kaalule ja kompaktsetele mõõtudele.
Roof prismaga varustatud binoklites asetsevad prismad tihedalt üksteise järel (või kokku liimitult), võimaldades objektiivi läätsedel paikneda ühel joonel okulaariga. Tulemuseks on sale, sirgete joontega binokkel, kus nii läätsed ning suurenduse tagavad prismad paiknevad üksteise suhtes ühel joonel (vt. joonis).

Porro prismade süsteem.
Porro e. prismabinokkel on tavaliselt natuke kohmakam, kui Roof binokkel.
Porro prismadega varustatud binoklis paiknevad objektiiv ning okulaar üksteise suhtes nihutatult. Porro prismaga varustatud binoklid tagavad parema sügavustaju ning on reeglina laiema vaateväljaga (vt. joonis).