• Ostuga üle 100 € tasuta SmartPost
 • Soodsamad hinnad kui poes
 • Kiire ostuprotsess. Registreeruda ei ole vaja
 • Ostuga üle 100 € tasuta SmartPost
 • Soodsamad hinnad kui poes
 • Kiire ostuprotsess. Registreeruda ei ole vaja

TELGID

Tootjad

Coleman (USA) - kvaliteettelgid nõudlikumale harrastajale ja peretelgid;

Ferrino (Itaalia) - Euroopa kvaliteetsete matkatarvete turul kindel tegija. Telkide osas oma High Lab ja 4 aastaaja telkidega. Kuid valikus on nii väga raskeisse kliimatingimustesse kui ka perega puhkamiseks sobivad telgid.

Fjällräven (Rootsi) - varustus, mis sobib hästi põhjamaisesse kliimasse;

Hilleberg (Rootsi) - maailma tippklassi telgid, mis õmmeldakse kokku Eestis individuaalse tööna ning mille valmistamisel järgitakse kõrgeimaid kvaliteedinõudeid;

MSR (USA) - 3 ja 4 aastaaja kvaliteettelgid nõudlikule harrastajale - pühendunud matkajale, kes hindab kergust ja vastupidavust;

 

Kuidas valida telki, mis vastaks teie nõuetele. Et telk sobiks tingimustesse, milles seda kasutama kakatakse, oleks vastupidav ja ei laseks vett läbi?

Kallim telk või odavam analoog?

Odavatest materjalidest ei saa teha head ja vastupidavat telki iga ilma jaoks- seega odav telk ei saa olla rasketes oludes piisavalt turvaline, vastupidav ja pikaealine.

Kui Te ei vaja telki mujale ja muuks otstarbeks, kui ilusa ilmaga nädalavahetuseks, siis saate hakkama ka odava eksemplariga, kuid kaotate kindlasti palju telgi pikaealisuses.
Aga ärge unustage, et ilm võib muutuda päikesepaistest paduvihmaks mõne tunniga ja kindlasti ka siis kui Te parasjagu looduses matkate.
Nimelt on odavate telkide odavatel telgikangastel ka selgelt madalamad kvaliteedinäitajad:

 • lühemaajaline ja väiksem veekindlus (polüuretaanikihiga katmata või kaetud väheefektiivsete tehnoloogiate abil või lihtsalt hõredama koega materjal)
 • madalam mehhaaniline tugevus- rebenevad kergemini kivide või okstega kokkupuutel
 • madalam UV kiirguse kindlus- pideva päikese ultraviolettkiirguse toimel tekkivad kanga mikrostruktuuris olulised muudatused (mehhaanilise tugevuse ja veekindluse vähenemine)
 • märgudes venivad liiga palju
 • kehvem kulumiskindlus (eriti oluline näitaja olemasoleva veekindluse säilimise suhtes).

Odavate telkide-magamiskottide tootjad ei tee oma toodangule kvaliteediteste. See võimaldab tootearenduse arvelt hinna madalal hoida. Telkide puhul on üks olulisemaid näitajaid telgi materjali veekindluse number. Odavate telkide kohta antud veekindluse numbritesse (kui see on üldse pakendil antud) tuleks suhtuda paraja ettevaatusega, sest suure tõenäosusega ei ole need testide ja katsetuste tulemus, vaid sarnasuse põhjal tuletatud või lihtsalt laest võetud arvud.
Sellist trikki harrastavad üsna paljud odavate outdoor toodete tootjad. Ka mitmed Eesti firmad lasevad Kaug-Idas valmistada lihtsaid telke ja magamiskotte, kulutamata kroonigi testideks ja arendustööks.
Lisaks kõigub telgikangaste kvaliteet ja omadused faktiliselt nii sama kanga ühe partii kui ka sama kangatüübi erinevate partiide lõikes väga suurtes piirides.

Näiteks Ferrino telke testitakse üle 3000 m kõrgusel mägedes Alpides La Meije ja Gressoney orus. Seal asuvates kõikidele tuultele valla ja päikese ultraviolettkiirgusele avatud testipolügoonidel on aastaringselt üleval erinevad Ferrino telgimudelid, mida saavad mägedes seiklejad ka ööbimiseks kasutada.

Kõikide eeltoodud puuduste summeerumise tagajärjeks on odav, madala kvaliteediga ja mitte eriti vastupidav telk. Selline telk ei sobi matkajale, kes käib looduses ja matkamas suhteliselt tihti ja mitte ainult suvel. See ei sobi matkajale, kes tahab, et tema telk oleks hästi veekindel, vastupidav päikese UV kiirgusele ja tugevatele tuultele, et ta peaks vastu palju aastaid. Ühesõnaga, et ta võiks oma telgile iga ilmaga ja alati kindel olla.

Kvaliteettelkidel on kasutusel omadusi ja tehnoloogiaid, mida ei leia odavatelt, kuid väliselt sarnastelt telkidelt. Mõningad neist:

 • Uksed nii esi- kui ka tagaseinas - kui telk on rahvast täis, saate te seljakotid, jalanõud paigutada ühte esikusse, kasutades sisenemiseks-väljumiseks mugavalt teist sissepääsu. Kasutades väljumiseks alati allatuulepoolset telgiust, püsib telk soojem. Kaks väljapääsu tagavad, et telk ei kuumene üle ka palava päikesepaistega.
 • Tuule- ja lumepõlled telgi allservas- neid alla lastes või üles keerates saate reguleerida telgi ventilatsiooni. Teie telk ei kuumene üle palava päikesepaistega ja on tunduvalt soojem külma või tuulise ilmaga. Vajalikud on nad ka liivarannal, et tuul liiva telki ei puhuks.
 • Tulekindlad telgimaterjalid- priimuse- või küünlaleek sulatab kangasse vaid augu, mitte ei põleta teie telki maani maha.
 • Absoluutselt veekindlaks teibitud õmblused välistelgil ja põrandal, sisetelkidel tugevdatud põrandanurgad.
 • Välistelkidel täiendavad ja tugevdatud kohad lisapingutusnööride jaoks, et tugevad tuuled telki ei lõhuks ja maha ei suruks.
 • Kvaliteettelke müüvad ainult oma ala asjatundjad ja nende koolitatud edasimüüjad. Neilt saate põhjalikku, professionaalsetele teadmistele tuginevat abi ja nõuandeid telgivaliku lahendamiseks. Tulemuseks saate just Teie vajadustele ja nõuetele vastava telgi.
 • Kvaliteettelkide tootjatel ja nende maaletoojatel on alati lahendanud ka varuosade probleem- Te leiate või saate tellida neid igalt edasimüüjalt
 • Ostes kvaliteettelgi, ei ole Teil vaja karta, et garantiiprobleemide tekkides ei leia Te äkki enam üles telgi müüjat või maaletoojat. Sel juhul saab abi ka otse tootjafirmast. Lisaks pakuvad tootjafirmad ise oma toodetele tootegarantiid 2-3 aastat.

Kuidas valida telke veekindluse numbri järgi? 

Kahjuks puudub maailmas kõigi tekstiilitootjate poolt tunnustatud staatilise veekindluse näitaja mõõtmiseks ühtne standard. Mõõtmine käib küll allpool kirjeldatud viisil, kuid standardiseerimata on aeg, mis selleks kulub. Seetõttu ei saa selle näitaja järgi ka erinevate tootjate väliselt sarnaste telkide veekindlust omavahel objektiivselt võrrelda.
Kuidas veekindlust mõõdetakse? Piltlikult ja lihtsustatult öeldes asetatakse raamile pingutatud kangale klaastoru, tihendatakse ühenduskoht ja hakatakse torusse ülalt vett valama. Nüüd mõõdetakse ära veesamba kõrguse tase, mille juures hakkab vesi telgiriidest läbi immitsema. Reaalselt toimub see nüüdsel ajal muidugi kompaktsemate ja keerulisemate seadmetega.
Veekindluse näitaja määramisel on kõige olulisem tulemust mõjutav faktor aeg, mille jooksul telgikangast mõjutatakse veesamba poolt (kui kaua materjal mingi kõrgusega veesammast suudab hoida). Mida lühemat aega telgiriidel veesammast hoida, seda suurema veesamba kõrguse ehk riide veekindluse näitaja ka saame. Mida kauem aga riiet samamoodi mõjutada, seda madalam see näitaja tuleb.

Kvaliteettelkide tootjad kasutavad enamasti oma telgikangaste veekindluse näitaja (veesamba kõrgus mm-tes) mõõtmiseks telgi lõpptarbija jaoks võimalikult turvalist metoodikat, st. telgi materjal peab vastu näit 2000 mm veesammast 24h jooksul. St, et 2 meetrine veesammas hakkab läbi telgimaterjali imbuma alles 1 ööpäeva möödumisel.
Seega odavate materjalidega telkide veekindlus jätab eriti soovida nii tugevate lühiajaliste paduvihmade kui ka nõrgemate, kuid pikaajaliste vihmasadude korral.
Ning kujutades ette Eestimaa suvist niisket kliimat ning paduvihmasid ja soovides ka suvepäevadel olles kuivaks jääda, oleks siin telgiostjale kindlasti mõtlemisainet.
Ferrino kasutab Euroopa telgitootjate hulgas lõpptarbija jaoks üht turvalisimat telgikangaste staatilise veekindluse näitaja mõõtmise metoodikat (mõõteaeg 24 h).

Praktikas ja pidevas kasutamises sõltub telgimaterjali veekindlus ka:

 • vihmaga kaasneva tuule kiirusest ja suunast
 • sellest, kas puuoksad nühivad või on kunagi nühkinud vastu telgikatust
 • telgi kuivatamise-, puhastamise- ja säilitamistingimustest.

"Veekindluse number" näiteks Ferrino erinevatel telgigruppidel on jägmine:

 • peretelgid - põrandamaterjal 3000 mm, katusematerjal 2500 mm
 • 3 aastaaja telgid - põrandamaterjal 2500 mm, katusematerjal 2000 mm
 • 3 aastaaja PRO telgid - põrandamaterjal 3000 mm, katusematerjal 2500 mm
 • 4 aastaaja telgid - põrandamaterjal 4000 mm, katusematerjal 3000 mm
 • High Lab telgid - põrandamaterjal 5000 mm, katusematerjal 4000 mm

MSR telkide veepidavuse numbrid

Kõikide MSR telkide pealiskatte veepidavuseks on 1500 millimeetrit. Kuna on olemas mõnevõrra soodsamasse hinnaklassi kuuluvaid telke, suurema veekindluse näitajaga, võib tekkida küsimus, miks eelistada just MSR telke.

MSR telkide veepidavus on mõõdetud standardi järgi ASTM D751-A. Veepidavuse testid tehakse Mullen Tester masinaga. Seda masinat kasutatakse PU-ga või silikooniga kaetud materjalide veepidavuse mõõtmiseks.

ASTM D751-A standardi kohaselt võetakse 115 mm suuruse diameetriga materjalitükk ja hakatakse ühelt poolt vett sinna vastu pressima. Pressitakse järjest tugevamalt, kuni esimene piisk vett materjalist läbi läheb. Seejärel konverteeritakse saadud mõõtühik millimeetriteks ja saadakse, kui suure hulga vett, millimeetrites antud materjal kannatab. MSR telkide puhul siis kannatab materjal 1,5 meetri paksust veesammast. Selline olukord on reaalses elus täiesti võimatu, seega on 1500 mm pealisriide veepidavus enam kui piisav! Tegelikult proovis MSR lisada materjalile suurema kattekihi, et suurendada veesammast. Mis juhtus, oli see, et materjali tugevus vähenes ja kaal tõusis, ning endiselt ei olnud mingisugust lisa veepidavust.

Palju aastaid olid Hillebergi telgid Euroopa ilmastiku- ja veekindluse etaloniks. Hilleberg kasutas ainult silikooniga kaetud nailonit veesambaga 600 mm! Kõikidel MSR telkidel kasutatakse kõrgkvaliteetset polüuretaan (PU) katet + lisaks veel silikoonkatet väljaspool. MSR telkide veepidavus jääb samaks kogu telgi eluea jooksul! Madalama kvaliteediga (ehk siis odavamate) telkide materjali tuleb uuesti katta, et nende veepidavus oleks sama.

Pealiskatte veepidavusest on olulisem telgi põhja veepidavus. Seda seetõttu, et põhi saab pidevalt rohkem koormust. Näiteks kui panna telk üles märjale maapinnale ja siis ise telgis istuda, või ringi liikuda, peab endiselt põhi selle surve juures vett pidama. Enamus MSR telkide põhja veepidavus on 10 000 mm, et olla kindel selle veepidavuses kogu telgi eluea jooksul.

Telgitüübid

Kuna matkajad liiguvad oma matkaradadel vaatamata ilmale ja aastaaajale, siis vähemalt telk peab olema väga hea. Seega aabitsatõde: Odavatest materjalidest ei saa teha kvaliteetset telki. Isegi kui Te ei vaja telki muuks otstarbeks, kui vaid ilusa ilmaga nädalavahetuseks (aga ärge unustage, et ilm võib muutuda päikesepaistest paduvihmaks mõne tunni jooksul), siis saate hakkama ka odavate telkidega, kuid kaotate kindlasti telgi pikaealisuses ja kvaliteedinäitajates:

 • väiksem või lühiajaline veekindlus;
 • madalam mehhaaniline tugevus- rebenevad kergemini kivide või okstega kokkupuutel ;
 • madalam UV kiirguse kindlus- pideva päikesekiirguse toimel tekkivad kanga mikrostruktuuris muudatused, ja kindlasti mitte paremuse suunas (mehhaanilise tugevuse ja veekindluse vähenemine, värvi muutus)

Kvaliteettelkidel on järgmised näitajad:

 • Topeltsissepääsud- halva ilma korral, kui telk on matkajaid täis, saate te seljakotid paigutada ühte esikusse või valmistada seal priimusel sööki, kasutades sisenemiseks- väljumiseks teist sissepääsu. Oluline ka näiteks tormise ilmaga, telgist tuleb väljuda alati allatuult.
 • Ventilatsiooniavade asukohad välistelgil, sääsevõrgud ustel- akendel tagavad hea ventilatsiooni ja vähendavad kondentsvee tekkimise välistelgile.
 • Talvel soojustuseks ja suvel ventilatsiooniks reguleeritavad tuule- ja lumepõlled telgi allservas. Telk ei kuumene üle palava päikesepaistega ja on tunduvalt soojem lumes.
 • Veekindlaks teibitud õmblused välistelgil ja sisetelgi põrandal. Juba on toodetud ka teipimata õmblustega vettpidavaid telke, kuid siis on tegu erilise silikoonkattega telgimaterjaliga ja õmblemiseks kasutatakse vaid puuvillniiti, mis niiskuse toimel paisub ja täidab õmblusnõela tekitatud augud. Kuid seda tehnoloogiat kasutatakse vaid väga kõrgkvaliteetsete telkide puhul, sest silikoniseeritud telgimaterjal on kallis. Hetkel kasutavad seda tehnoloogiat kallimatel telgimudelitel näiteks Hilleberg, Fjällräven.
 • Kõik kinnitusvahendid ja muud strateegilised kohad on tugevdatud konstruktsiooniga. Sisetelgi põrandanurgad muudetud absoluutselt veekindlaiks ja mehhaaniliselt väga tugevaiks, teostatuna kolmekordsena lisaks teipimisele
 • PVC akendeks kasutatav materjal on kuuma- ja külmakindlast kilest.
 • Kuppeltelkide fiiberkaared pole mõeldud näiteks lume raskuse kandmiseks, seda kannatavad duralumiiniumist kaared. Väga nõudlikule matkajale mõeldud profitelkide duralumiiniumist teleskoopvarraste otstel kasutatakse iselukustuvat süsteemi, mis võimaldab telgi lihtsat ja mugavat püstitamist ka ühel inimesel.
 • Kvaliteettelkide tootjatel on alati lahendanud ka varuosade saadavuse probleem, seda tasub uurida juba telki ostes.

Telkide jagunemine kasutusotstarbe järgi :

 • Profitelgid (c,e,g) – Konstrueeritud sobivaks ekstreemselt vihmastesse ja väga tugevate tuultega lähispolaaraladele või sarnastesse kliimatingimustesse. Näiteks ka alpinistidele kõrgmägedesse.
 • 4 hooaja matkatelgid (c,e,g,h) – Sobivad kasutada ka talvistes tingimustes – materjalid taluvad ka külmakraade. Lihtsad, kerged, kompaktsed ja vähe ruumi nõudvad.
 • 1 hooaja telgid (f) – sisetelgi põhjamaterjal (kile sarnane) mõeldud kasutamiseks vaid suvetingimustes. Kujult ja suuruselt väga erinevad. Tavaliselt kaalult rasked.
 • Peretelgid (d)– matkajatele, kes eelistavad avarust, ruumikust, suuri eeskodasid- kuhu alla saab kolida kas või kogu pere või matkagrupp koos köögi, laudade ja toolidega. Telgis saab seista püsti.
 • Autotelgid (a) – automatkajatele sobiv telgitüüp. Telk paigutatakse eriliste raamide abil auto katusele. Magamiseks saab kasutada vaid seisvas autos.

Telkide jagunemine kuju järgi:

 • Viiltelk (f)– kolmnurkse katusega telk.
 • Kuppeltelk (e,h) – kuplikujuline telk, ka üksinda kergelt püstitatav.
 • Tunneltelk (c,g)– tunneli kujuline telk. Tavaliselt suure esikuga, kuid üksi keeruline püstitada.
 • Kombineeritud telk (d)– eriti laialdaselt kasutatav peretelkide juures, kus näiteks magamisosa on kuppel ja esikuosa tunneli kujuline.
 • Võrkkiiktelk (b)– telk, mida saab vaid riputada puude külge (maapind ei võimalda telgipüstitamist niiskuse, külma või roomajate-putukate tõttu) või mägedes kaljude külge. Ülikerge ühele inimesele kaasavõtmiseks. Võrkiigekujulise telgipõhjale on kinnitatud võrgust ja telgimaterjalist katused kaitsmaks putukate, päikese ja sademete eest. Telki sisenemine toimub telgi põhjast.
 • Bivikott - magamiskoti kujuline telgimaterjalist kattekott magamisel niiskuse eest kaitsmiseks. Ülikerge. Saab magada maapinnal magamismatil. Tihti kasutatakse kerguse tõttu ka mitmepäevastel seiklusvõistlustel või kohtades, kus seljakoti raskus on kandjale väga määrav.

Kuna telki muretsetakse eelkõige vihma eest kaitsmiseks, siis on üheks hindamise kriteeriumiks veekindlus. Kuidas seda mõõdetakse? Piltlikult öeldes asetatakse atesteeritud laboris raamile pingutatud kangale klaastoru, tihendatakse ühenduskoht ja hakatakse torusse ülalt vett valama. Nüüd mõõdetakse ära veesamba kõrgus taseme juures, millal hakkas vesi telgiriidest läbi immitsema. Kõige olulisem on tulemust mõjutav aeg, mille jooksul telgikangast mõjutatakse veesamba poolt. Mida kauem ja kõrgemat sammast materjal vastu peab, seda kvaliteetsem on materjali näitaja. Kvaliteettelkidel on veepidavuse ajaühikuks tavaliselt vähemalt 24 tundi ja veesamba kõrgust alates1500 mm (see võib tõusta kuni 10000 mm-ni).