EI OLE HALBA ILMA, ON HALB RIIETUS

EI OLE HALBA ILMA, ON HALB RIIETUS

Käes on külmemad ning vesisemad ajad, mille tõttu ei taha inimesed enam nii palju õues olla kui suvel. Ilm aga ei tohiks ära rikkuda aktiivseid tegevusi, õues jalutamist ning matkamist. Nagu vana rahvatarkus ütleb – ei ole halba ilma, on halb riietus. Pane õue minnes selga soojad riided peletada eemale ka kõige kangem külm. 

Külmaga riietamise põhitõed

Külma ilmaga õues olles tuleb ennast soojalt riidesse panna kuid alati ei piisa vaid ühest paksust kampsunist. Mida teha kui liikudes hakkab palav? Järgnevalt toome me välja riietumise põhitõed alustades pesust ning lõpetades mütside, kinnastega. 

1. Soe pesu

Soe pesu on külmade ilmade puhul väga tähtis kuna ta hoiab soojuse keha lähedal. Ka sportlased ning reisijad, matkajad kannavad sooja pesu kuna õige paar pesu teeb imesid. Sooja pesuga on võimalik ka magada ning valikus on nii pikka pesu kui ka lühikest pesu, olenevalt ilmale ning vajadustele. 

2. Kihiline riietus

Nagu eelnevalt mainitud, ei ole alati paks kampsun kõige parem idee kuna see võib ajada higistama ning märja nahaga on väga lihtne külma saada. Kandes aga kihilist riietust on võimalik kihte vähemaks võtte ning vajadusel ka juurde lisada, mille tulemusega on keha alati optimaalses soojuses. Kihiline riietus on näiteks soe pesu, pikkade käistega särk, lukuga sviiter või pusa, jakk ning jope. 

3. Püksid

Särkide ning jakkidega on lihtne panna end kihiliselt riidesse kuid pükstega on asjaolud raskemad kuna tavaliselt kantakse vaid kahte kihti pükse, pakasema ilmaga juba kolm – soe pesu, soojad püksid ning talvepüksid (lumepüksid). Külmemate ilmadega on soovitav otsida pükse, mis on soojad ning vastupidavad. Talvepükse vaadates on valikus ka traksidega pükse, mis püsivad mugavalt jalas ning pakuvad tugevat külma ning lumekaitset. 

4. Jalatsid

Pidades meeles, et jalad on pidevalt maapinnal, kus on kõige külmem, siis peavad jalad olema soojas. Kui jalad saavad märjaks või varbad hakkavad külmetama on kogu keha külmas. Vastavalt külmakraadidele ning lumele, veele tuleb valida õiged jalatsid mis hoiavad jalad kuivas ning soojas. 

  • Külma ilmaga matkamiseks on spetsiaalseid talvesaapaid korraliku voodri, vee hülgamise süsteemiga ning mugava sisetallaga. Kui on vajadus ekstra soojenduse järgi, on võimalik saapa sisse panna ka soojendusega sisetaldu või soojenduspatju, mis annavad sooja pikki tunde.
  • Matkasaapad on talvesaabastega väga sarnased kuid nad on mõeldud soojemasse ilma. Selle tõttu tuleb külmade ilmadega liikudes vaadata spetsiaalsete talvesaabaste poole, mis on disainitud hoidmaks jalad ning varbad soojas. 

5. Jope

Jopede valik on väga suur. Valida saab nii aastaaegade kaupa kui ka firmade kaupa. Sarnaselt jalatsitele, on ka soovitav soetada endale talvejope, mis hoiab külm eemal, millel on paks soojustus ning mida on mugav kanda. Matkates talvel, ei ole kevad-sügis jopest palju kasu kuna nad on liiga külmad. Lisaks on külmematel päevadel soovitav kanda pikema lõikega jopesid kuna nad hoiavad sooja paremini keha vastas. Mantlid võivad aga raskendada liikuvust, mistõttu tuleb leida endale optimaalse pikkusega jope, mis just teile sobib. 

6. Mütsid, kindad, lisad

Viimasena pannakse kätte kindad ning pähe müts. Kuna soojus lahkub kehast jalgade, käte ning pea kaudu, siis on väga tähtis, et need kolm kehaosa oleksid soojas. Lisaks võib ümber kaela tõmmata torusalli või näomaski, mis hoiab ka näo soojas. 

  • Kinnaste valikus on olemas käpikuid ning sõrmikuid – olenevalt kui palju te peate enda sõrmi kasutama tuleb teha valik ühe või teise kasuks. Vanaemadelt on juba teada, et käpikud hoiavad paremini sooja kogu käes. Sõrmikud aga annavad liikumisvõimalust, mis võib eriti tähtis olla pildistades või kaarti lugedes. 
  • Lisadena võib vaadata nii näomaskide kui ka torusallide poole, mis pakuvad lisakaitset külma vastu. 

Kokkuvõttes on võimalik ka talvel külmemate ilmadega mugavalt matkata ning ringi liikuda. Õige riietus hoiab eemal külma ning pakub rõõmu ka kõige külmemates päevades. Talviste liikumiste õigeks riietumiseks peetakse aga kihilist riietumist, mis laseb riideid lihtsalt vähemaks võtta või rohkemaks panna, vastavalt individuaalsele kehatemperatuurile. Kaua aega kõndides või sörkides tõuseb kehatemperatuur, mistõttu tuleb riideid õhemaks võtta, et keha higistama ei hakkaks. Jahtudes aga uuesti maha tuleb jälle kihid tagasi panna, et külma ei saaks. 

Soojad riided selga ja õue. Kui plaanid talviseid väljasõite ning vajad riiete lisakihte tule piilu meie e-poodi! 


Liitu uudiskirjaga ja saa 5% allahindlust oma esimeselt ostult!

Kui liitud meie uudiskirjaga saad koheselt 5% allahindlust oma esimeselt ostult!