ERINEVAD SELJAKOTID ERINEVATEKS MATKADEKS

ERINEVAD SELJAKOTID ERINEVATEKS MATKADEKS

Seljakotid on vajalikud nii lühikesteks jalutuskäikudeks laupäeva hommikuses rabas kui ka pikemateks seiklusteks, mis võtavad mitu päeva ning mille käigus peab ööbima telkides. Just seikluse pikkusest olenebki millist kotti on vaja kaasa võtta. Seljakott on sinuga kogu matka aja ning ta peab mahutama kõik vajaliku, selle tõttu ongi tähtis, et matkale on kaasa võetud õige kott, mis paneb naeru huulile.

Kuidas valida õige kott?
Matkasid on väga palju erinevaid ning vastavalt matkale tuleb valida endale õige seljakott. Üldiselt vaadatakse koti valimisel järgmist kolme aspekti: kui pikk on matk, kui palju asju tuleb kaasa võtta ning kuidas seljakott seljas tundub.

Seljakoti suurus näitab ära kui pikale matkale minnakse ning sellega määratakse ka ära kui rasket seljakoti ollakse valmis endaga kaasas kandma.
Seljakott peab olema mugav ning õiges suuruses. Mitme päeva seljakotid toetavad ennast puusadele, mis võtab raskuse õlgadelt. Vales suuruses seljakott hoiab raskust halvasti ning võib muuta matka ebameeldivaks või lausa valulikuks.

Seljakottide suurused

PÄEVAKS

Tegemist on väiksemate seljakottidega, mis mahutavad ligikaudu 10 – 25 liitrit või kuni 10kg. Väiksed kotid toetuvad meie õlgadele ehk kogu raskus on ülakehal, mistõttu ei kasutata neid mitme päeva matkadel kuid nad on ideaalsed lühikesteks matkadeks mis kestavad kogu päeva.

NÄDALAVAHETUSEKS

Nädalavahetuse matkaseljakotid on juba suuremad ning nad mahutavad kuni 50 liitrit. Kuna nende raskus on suurem siis toetuvad nad puusadele ning selle tõttu on vajalik soetada õiges suuruses kott. Nädalavahetuse kotti saab kasutada ka pikemateks seiklusteks kuid see nõuab minimalistliku elustiili. Samas, mida kergem kott seda parem see on meie tujule ning kehale ehk matkale minnes on soovitav vaadata kriitilise pilguga enda asjad üle kuna tihti pakitakse liiga palju asju kaasa.

PIKEMAKS MATKAKS

Veelgi pikemateks matkadeks on olemas aga seljakotid, mis mahutavad enamgi veel kui 70 liitrit. Suvel kasutatakse neid seljakotte matkadel, mis kestavad kuni nädala. Külmadel talvepäevadel on käesolevad kotid kasutuses ka ühepäevastel matkadel. Lisaks sobivad suurema mahutusega kotid peredele, kes matkavad väikeste lastega kuna lapsed ise ei ole võimelised enda asju kandma, siis peavad täiskasvanud seda tegema.

Mida vaadata matkakotis
Kuna matkakotid teevad meiega koos kogu matka läbi, siis tuleb meeles pidada, et ka kotid sellega hakkama saavad ning samal ajal meile võimalikult palju mugavust pakuksid: heitlikud ilmastikuolud, piisavalt sahtleid, joogipudelihoidja, hingavus, mugavus.

Hingavus on kotile väga tähtis. Kujutage ette et te kannate matkakotti kogu päeva seljal ning kui kott ei hinga hakkab selg juba esimese kümne minuti jooksul higistama. Korralikel kottidel on võrgust õhutusvahe, mis jääb tavaliselt koti ja selle raami vahele.
Vihmakate. Kui matkal olles peaks hakkama sadama, on tähtis on kogu varustus jääb kuivaks. Selleks on vajalik vihmakate, mille saab lihtsalt üle koti tõmmata ning olla kindel, et varustus on kuiv.
Piisavalt taskuid. Siinkohal tuleb tähele panna enda harjumusi. Kui palju sahtleid on piisavalt ning kui palju on juba liiga palju? Üldiselt on eraldi sahtel näiteks joogipudelile, mida saab lihtsalt kõndides haarata.
Eemaldatavad rihmad. Erinevate rihmadega on võimalik kaasa võtta rohkem varustust näiteks telgi, jalatsid vms.
Mugavad paelad ning rihmad. Kuna matkakotid on tihti rasked, siis tuleb olla kindel et paelad ning rihmad on mugavad ning pehmed. Miski pole ebameeldivam kui matka ajal hõõruvad paelad või rihmad. Samuti tuleb vaadata, et kõik rihmad oleksid reguleeritavad.
Kokkuvõttes on igale matkale olemas õige suurusega matkaseljakott. Mis suuruses kotti on aga vaja oleneb nii matka pikkusest kui ka ilmast. Kui suvel saab hakkama väheste asjadega, siis talvel tuleb ennast soojas hoida, mis aga tähendab rohkem riideid ning tekke. Ükskõik millist kotti ostes on soovitav enne läbi mõelda, kui palju sahtleid on vaja, kas kott on hingavast materjalist, kas rihmad ning paelad on õiges suuruses ning piisavalt pehmed, mugavad. Lisaks ei tohi unustada vihmakatet ning enne matkale minekut ka head tuju ning piisavalt vett.

Erinevaid matkaseljakotte on võimalik soetada aga mugavalt ning lihtsalt matkajate enda kodulehel matkama.com


Liitu uudiskirjaga ja saa 5% allahindlust oma esimeselt ostult!

Kui liitud meie uudiskirjaga saad koheselt 5% allahindlust oma esimeselt ostult!