MATKAPLIIT JA TOIDU VALMISTAMINE

MATKAPLIIT JA TOIDU VALMISTAMINE

Matkale minek ei pea alati tähendama sooja toidu puudumist ja ainult võileibade ning kuivtoidu näksimist. Praegu on saadaval väga palju erinevaid võimalusi, et nautida erinevaid kulinaarseid saavutusi ka matkal olles. Piiriks on ainult meie enda fantaasia. Matkapliit on hea ja lihtne võimalus looduses kokata. Muidugi võib alati küpsetada ka lõkke peal, kuid selleks tuleb kindlasti leida koht, kus on turvaline lõket püsti panna ning kui lõkke tegemisel ei ole palju kogemusi, võib see alguses olla aeganõudev tegevus. Matkapliit samas on mugav kaasa võtta ning maitsvad road valmivad sellel iga ilmaga.

Matkapliidid jaotatakse vastavalt kütuseliigile: gaasi-, piirituse- ja multikütusepliidid.

Gaasipliidid on kiired ja kerged

Gaasipliitidest on Twisteri gaasipõletid ühed meie poe populaarsemad. Gaasipliidid on igapäevaselt kasutatavatest matkapliitidest ka kõige enim kasutatavad. Gaasipõletid on kompaktsed matkale kaasa võtta, kiired toidu valmimisel ning neid on paljude erinevate võimsustega. Seega igaüks leiab endale sobiva gaasipliitide hulgas vastavalt oma vajadustele.

Gaasipliitide puhul tuleb arvestada sellega, et erinevate tootjate pliitidel võivad olla erinevate kinnitustega gaasipurgid. Seega kui matkad välismaal, tuleks kindlasti enne uurida, millise kinnitusega gaasipurke seal saadaval on, et pärast koha peal olles hätta ei jääks, kui on vaja varusid täiendada.

Kindlasti tuleb arvestada gaasipliitide puhul ka sellega, millisel ajal matkama lähed. Külmal ajal tasub kaaluda spetsiaalse talvegaasi kasutamist või ka kõrgmägedes võib gaasi kasutamine olla raskendatud. Nii et kui väga külmad või kõrged mägised kohad on tihti sinu matkade sihtkohaks, siis tasub pigem kaaluda multikütusepõleti soetamist.

Gaasipliidid sobivad ideaalselt seljakotimatkale, sest nad on kaalult kerged ning kokku pakitult mahuvad kergelt kas või taskusse. Samas on ka suuremaid gaasipliite reisijatele, kes ei pea väga palju maad jala kõndima. Näiteks autoga reisides on stabiilsem ja suurema kandepinnaga pliit mugavam, kuna need on stabiilsemad looduses ning ei pea muretsema, et pliit kergelt ümber läheks.

Gaasipliit suudab liitri vett ajada keema 3-3,5 minutiga. Samuti on gaasipliidid kergesti süüdatav ja kustutatav. Uuematel Twisteri gaasipliitidel on ka automaatse süütamise võimalus. Suureks plussiks on ka see, et gaasipõletid ei määri nõusid. Samas tuleb arvestada sellega, et gaasipurgid on ühekordselt kasutatavad.

Piiritusel töötavad pliidid on täiesti lollikindlad

Meie poes pakutavad Spirit piiritusepõleti komplektid on hea lahendus algajatele seiklejatele, neid on lihtne kasutada ja väga töökindlad. Piiritusepõletid on samas väga stabiilsed looduses, sest nad on enamasti laia põhjaga. Neid on väga lihtne kasutada, seetõttu sobib suurepäraselt algajatele matkajatele ning on täiesti töökindlad.

Nii nagu gaasipliididki on piiritusepliidid väga kompaktsed ning komplekte saab mugavalt üksteise sisse pakkida. Seetõttu sobivad piiritusepõletid samuti seljakotimatkadeks. Samas on ka suuremaid ja võimsamaid variante pakkuda, kui reisid nagunii autoga ja suurema seltskonnaga.

Piiritusepõletite suur pluss teiste pliidiliikide ees on kindlasti kütuse kättesaadavus. Piiritusepõletid ei määri nõusid ning nendel saab kasutada kergeid alumiiniumnõusid. Piiritusepõletite puhul on äge ka see, et lisavarustusena on võimalik juurde osta näiteks gaasipõleti või muid lisavarustuse elemente. Ainuke asi, mida sellistele pliitidele ette heita võrreldes gaasi- ja multikütusepõletite ees on see, et toidu valmimine võtab kauem aega, sest piiritusepõletid on enamasti väiksema võimsusega.

Multikütusepõleti on ideaalne abivahend ekstreemsemates oludes

Multikütusepliit on ideaalne kaaslane ekstreemsemates tingimustes matkates. Neid saab mureta kasutada nii väga külmades tingimustes, kõrgmäestikes kui ka muud sorti ekspeditsioonidel. Kütusena kasutatakse kas bensiini või petrooleumi ning on ka põleteid, mis töötavad lennukikütusega. Sellist tüüpi põletid on väga kvaliteetsed ja võimsamad kui teised kirjeldatud liigid, kuid samuti vajavad need rohkem hooldust, seega sobib kasutamiseks pigem kogenumatele ja nõudlikematele matkajatele.

Kütuse ostmisel tuleks kindlasti enne veenduda, et see kütus sobib just sinu põletiga. Kui sul varem ei ole väga palju kogemusi looduses toidu valmistamisega või üldse mitte kogemust, siis soovitame pigem esmalt harjutada piirituse- või gaasipliitidega, sest need on töökindlamat. Multikütusepõletid on pigem nõudlikuma loomuga ning on palju aspekte, millega tuleb arvestada.

Multikütusepõletid on väga kiired ning toidu valmistamine ei võta nendel ülemäära kaua aega. Samas tuleb arvestada, et seda sorti põletid on üpris kallid võrreldes piirituse- ja gaasipõletitega. Kuigi kütus nende jaoks on päris odav. Kütuse puhul on siiski mitmeid aspekte, mida tuleb silmas pidada. Nimelt seda, et ostaksid just enda pliidiga sobiva kütuse. Kui sinu multikütusepliit töötab bensiiniga, siis bensiini ostes peaksid veenduma, et see oleks pliivaba ja ilma lisanditeta. Mida madalam on kütuse oktaaniarv, seda parem. Sobimatu kütuse kasutamine muudab põleti kiirelt töövõimetuks, sest ummistab selle generaatori. Seetõttu pöörame sellele aspektile ka erilist tähelepanu.

Multikütusepõletid kipuvad olema gaasipõletitest veidi lärmakamad ning vajavad suuremat hoolikust kasutamisel, sest on tuleohtlikud. Samuti nende süütamine on tihtipeale aeglasem ja keerukam, kuid kui oled juba kogenud matkasell ning tunned ennast kindlalt multikütusepõleti kasutamisel, siis soovitame sulle meie Dragonfly Combo pliiti.

Iga matkapliidi juures on toodud ka konkreetne nimekiri, millistes oludes kasutamiseks need mõeldud on. Seeläbi leiad kiirelt endale sobiva põleti. Vaata kogu meie e-poe valikut siit!


Liitu uudiskirjaga ja saa 5% allahindlust oma esimeselt ostult!

Kui liitud meie uudiskirjaga saad koheselt 5% allahindlust oma esimeselt ostult!