KUIDAS VALIDA MATKASAAPAID?

KUIDAS VALIDA MATKASAAPAID?

Õiged jalanõud on eduka retke aluseks. Juba liikudes linnas lühikesi vahemaid jalatsitega, mis on ebamugavad või mis hõõruvad soovime me kiiresti koju jõuda või jalatsid ära vahetada. Julgemad meist võtavad ebamugavad jalatsid üldse jalast. Kujutagem nüüd ette korralikku matka, kus jalatsid on ebamugavad või hõõruvad – ei tundu väga kutsuv, eksole. Õiged matkasaapad on väga tähtsad ning selle tõttu tuleb ka nendele rõhku panna. Järgnevalt vastame me põhilistele küsimustele, mis matkasaapaid soetades üles kerkida võivad.

Kas matkasaapaid saab kanda ka igapäevaselt?

Matkasaapad on disainitud nii, et nendega oleks võimalikult mugav ning kindel kõndida. Sobilikud saapad ei hõõru ega ei tundu jalas rasked. Nendega saab maha kõndida pikki vahemaid ilma probleemideta ning samuti kaitsevad matkasaapaid nii varbaid kui ka hüppeliigest (olenevalt saapa kõrgusest).

Ühesõnaga, jah – matkasaapaid saab kanda ka igapäevaselt.

Kas enne matkale minekut peab saapad sisse kandma?

Uute jalatsite kandmine annab alati positiivse tunde kuid kuna me kunagi ei tea kuidas jalats meie jalgadega täpselt kokku sobib siis on soovitav enne pikemat matka jalatsid sisse kanda. Lisaks saab katsetada erinevaid sokke leidmaks kõige sobilikuma paari, teatud materjalid võivad koos tunduda ebamugavad ning samuti võib probleemiks tulla sokki kõrgus. Olles varem kandud saapaid võib matkal olla kindel, et saabastega ei teki erinevaid probleeme ning kui teatud probleemid tekivad, siis saab nendeks ette valmistada võttes kaasa näiteks erinevaid taldu või plaastreid.

Kas matkasaapad peavad olema üks number suuremad?

Kuigi paljud soovitavad soetada matkasaapaid, mis on üks number suuremad, siis tegemist ei ole kindla faktina. Matkasaapaid valides tuleb tähelepanu panna enda jala suurusele ning sinna otsa lisada ruumi sokkidele. Saapad ei tohiks olla liiga väiksed ega ka liiga suured. Väiksed jalatsid hakkavad pigistama ning nendega ei saa kanda paksemaid sokke. Liiga suured saapad hakkavad aga jalas loksuma ning nad ei kaitse enam jalgu vaid põhjustavad uusi probleeme, üldiselt võiks varba ning jalatsi nina vahel olla umbes sentimeeter vaba ruumi.

Lisaks tuleb meeles pidada, et jalad võivad päeva lõpuks veidi paistes olla, mistõttu on soovitav matkasaapaid proovida justnimelt õhtul.

Kui kaua matkasaapad püsivad?

Tihti me saame seda, mille eest me maksame ehk kallimad ning tuntumad matkasaapad püsivad tavaliselt kauem kui odavad ning turult ostetud saapad. Paljud matkasõbrad ütlevad, et korralikud matkasaapad püsivad aastaid ning aastaid kuniks nad on lõpuks nii ära kulunud, et uusi saapaid on vaja.

Matkasaapad peaksid püsima umbes 1600 km kuid see oleneb ka pinnasest, kus saabastega kõnnitakse. Pehmed ning lihtsad rajad hoiavad saapaid kauem puhta ning korralikuna. Mägised, porised ning raskemad pinnased kulutavad aga saapaid kordades kiiremini.

Ühesõnaga, matkasaapad peaksid püsima mitu aastat, olenevalt nende kandmise sagedusest.

Kokkuvõttes on matkasaabaste ostmine tõsine tegevus kuna ebamugavad saapad rikuvad kogu matka. Saapaid soetades tuleb kõige enam panna rõhku õigele suurusele ning nende mugavusele. Lisaks on soovitav leida ka mugavad sokid, mis saabastega kokku sobivad.

Erinevaid matkasaapaid on võimalik leida matkamise enda kodulehel.


Liitu uudiskirjaga ja saa 5% allahindlust oma esimeselt ostult!

Kui liitud meie uudiskirjaga saad koheselt 5% allahindlust oma esimeselt ostult!