TALVE MATKAVARUSTUSE CHECKLIST

TALVE MATKAVARUSTUSE CHECKLIST

Matkamine on vahva tegevus kuid miskipärast tehakse seda tihedamini suvel, kui päike on kõrgel taevas ning soojendab maad. Ka veidi külmemal aastaajal on võimalik matkata. Talvel on meile kõigile nii palju pakkuda: ilusad lumised metsaalused, jäised järved ning punased põsed. Just talve ilu pärast minnaksegi talvel matkama ning kui riietuda korralikult ning võtta kaasa korralik talve matkavarustus, võib talvine matk muutuda teie lemmikuks tegevuseks. Järgmiselt vaatame me üle kavalad nipid kuidas muuta talvine matk soojemaks ning hubasemaks.

Õige riietus
Jahedamatel aegadel tuleb muuta end sibulaks, ehk kanda mitmeid erinevaid kihte. Peamiselt on riietusel kolm, neli kihti: esimene kiht juhib niiskust, teine kiht isoleerib ning soojendab, kolmas kiht pakub tuulekaitset ning sademekaitset. Muidugi on võimalik kanda erinevaid kihte ning erinevaid riideid, esimene kiht võib olla ka väga soe pesu, mis hoiab soojuse naha vastas. Kihilised riided hoiavad hästi soojust ning vajaduse korral saab kihte lihtsalt vähemaks võtta või juurde panna.

 1. Esimene kiht peab olema naha vastas ning poodidest on võimalik leida talvist aluspesu, milleks on pikad soojad pesu püksid või pehmed retuusid ning soovitavalt pikkade käistega särk. Materjalidest tuleks vaadata Thermax, Thermion jne. Puuvillaseid materjale ei ole soovitav kanda kuna nad saavad kiiresti märjaks ning märg aluspesu on peaaegu kindel viis külmetamiseks.
 2. Teiseks kihiks on soojemad riided, mis hoiavad soojust. Soojust hoidvateks riieteks on erinevad kampsunid, jakid ning pusad.
 3. Kolmandaks kihiks tuulepluusid, mis kaitsevad tuule vastu.
 4. Järgmiseks on veekindlad ning ilmastikule vastavad joped. Joped peavad olema soojad ning vastavalt ilmale ja olustikule sobilikud. Kõndimas näiteks kõrges lumes on soovitavad lumelukud, kinnised käised, korralik kapuuts ning kaelus, mis hoiab kaela soojas.
 5. Püksid. Kindlasti ei ole soovitav kanda teksapükse kuna nad ei anna sooja. Matkale minnes on soovitav kanda pika aluspesu peal jooksupükse või muid sünteetilisi treeningu pükse. Vastavalt ilmale saab nende peale tõmmata kattepüksid, mis on mugavamad traksidega. Või siis külmemates oludes ja lumega valida kohe soojad ja veekindlad lumepüksid.
 6. Müts ja kindad – Väga suur osa kehasoojusest lahkub kätest ning peast, mistõttu tuleb end soojas hoida. Õige müts hoiab pea kuivana ning soojana. Kinnaste kohapealt saab valida käpikute või sõrmikute vahel. Minnes matkama väga külma ilmaga on soovitav kanda käpikuid kuna need hoiavad paremini sooja.
 7. Jalatsid – veekindlus on võti. Eriti talvel lumes kõndides on tähtis, et lumi ning vesi ei satuks saabastesse. Kuivad jalad on soojuse võtmeks, mistõttu ei ole soovitav minna talvel matkale tossudega, tennistega või muude kergete jalatsitega, mis võivad märjaks saada. Soovitav on kanda pikemaid saapaid, mida saab pükstega ära katta, et lumi kuidagi saapa sisse ei pääseks.

Lisavarustus
Lisavarustuse alla lähevad kõik muud vahendid, mida võib talvisel ajal matkal vaja minna või mis teevad matkamise mugavamaks ning lõbusamaks. Kuna kõige tähtsam on hoida end talvel soojas ning kuivas, siis tuleb vajaduse korral kihte juurde lisada. Sooja on võimalik saada ka soojast joogist või kätesoojendajatest.

 1. Torusall – torusall on ideaalne vahend kaela ning ka näo kaitseks, kui tuul või külm liiga hakkab tegema.
 2. Käte- ja jalgade soojendajad – poodidest on võimalik soetada nii ühekordseid kui ka korduvkasutatavaid kätesoojendajaid. Need lähevad tavaliselt õhuga kokkupuutes soojaks ning püsivad soojad kuni 10 tundi. Jalgade soojenduspatju ja kätesoojendajaid saab panna kinnaste sisse kui ka jope sisse, andmaks rindkerele lisasoojust.
 3. Soe jook – termosega kuum tee või kohvi on matkajate parim sõber. Puhates või ühes kohas pilte tehes saab termose lahti keerata ning sooja maitsvat jooki nautida.
 4. Lisasokid – Sokid nagu ka kindad on väga tähtsad ning kui nad peaksid märjaks saama on oht külmetuda. Selle tõttu on soovitav kanda kaasas paar sokke, mida vajadusel jalga panna.

Kokkuvõttes on talvel matkamisel ikka kõige tähtsam hoida end soojas. Kui keha on terve ning mugav olla, võib täielikult nautida matka ning mõnusat krõbedat ilma, mis ei saa teid puutuda. Korralike matkariideid ning lisavarustust saab vaadata ning ka soetada meie matka e-poest.

Head matka!


Liitu uudiskirjaga ja saa 5% allahindlust oma esimeselt ostult!

Kui liitud meie uudiskirjaga saad koheselt 5% allahindlust oma esimeselt ostult!